niedziela, 16 czerwca 2013

' Szczęście jest wartością absolutną. Samą w sobie. '

             Znów recenzja książki. Wiem, że to już staje się takie monotonne, ale lubię czytać. :) Dziś przyszedł czas na książkę ... Potrzymam Was trochę w niepewności. Tego pięknego dnia łamię wszystkie moje dotychczasowe zasady wypracowane na temat gatunków książek. Zadziwię Was! Fantastyka i fantastykopodobne idą w odstawkę, ale tylko dziś i tylko ze względu na to, że nie czytałam tak urzekającej książki. Prawdę mówiąc jej się nie czyta, ją się pochłania. W tak zaskakująco szybkim tempie przerzuca się strony, że ani człowiek się obejrzy, a już ją kończy. Tą tajemniczą książką jest 'Samotne wyspy i Storczyk' Anny Onichimowskiej, ktoś czytał? Jeśli tak podziel się tym z nami, z wielką chęcią dowiemy się co o niej myślisz. :)

„ Dorosłość polega również na umiejętności dokonywania wyborów. ”

            Dorosłość, czym ona właściwie jest? Czymś, na co czekają wszystkie współczesne nastolatki, czymś co po pewnym czasie i tak nam sie znudzi? Tak, oczywiście, że tak! Każdy z nas chce być dorosłym, ale nie każdy zdaje sobie sprawę co z tego wynika. Jak wiele problemów, jak wiele samotności, jak wiele zaprzepaszczonych szans niesie za sobą! Ona nie była, nie jest i nie będzie taka łatwa, trzeba stawić jej czoło. Każdy z nas indywidualnie! I należy pamiętać, że w tym wypadku wygrana to nasze zwycięstwo, a przegrana to jak kopanie umarłego, czyli odmęty niewiedzy i głucha cisza.

„ Musisz sam dostać w kość. Jak my wszyscy... ”

            Z trudnościami bycia dorosłym boryka się właśnie główny bohater Maciek. Patrząc obiektywnie na jego postać na początku książki, jest typowym nastolatkiem, choć ma swoje 18 lat to jednak myśli jak chłopiec. Dla niego priorytetem jest tylko, żeby 'przelecieć' pannę, wraz z tokiem akcji jego podejście do dziewczyn się zmienia. W ciągu całej książki znacznie dorasta i widać to u jej zwieńczenia. Życie stawia przed nim ciężkie wybory i rzuca na głęboką wodę, ale on jednak uparcie dąży do celu. Jaki jest finisz? Zwycięża! Po nieudanych próbach w końcu osiąga wewnętrzną i zewnętrzna równowagę. Mimo jego hulackiego stylu życia, na ziemię go sprowadza wiadomość matki. Będzie miał brata, otrząsa się i zaczyna myśleć przyszłościowo, a nie jak dotychczas. Ta wiadomość wyrywa go z otępienia i egoizmu, zaczyna snuć plany na temat przyszłości ich rodziny i jak to wszystko się potoczy.

„ Nikt z nas nie chce być ‘samotną wyspą’, ponieważ każdy z nas dąży do tego, aby być częścią archipelagu. ”

            Książka prosta, ale z jakim przekazem! I dla mnie to się liczy, nie jest to puste romansidło, które przeczytasz i nic nie wyniesiesz. Zawiera jakieś pouczenie i motywacje, która każdemu z nas może posłużyć jako ‘motor napędowy’ naszych działań. Pamiętajcie, nie warto się poddawać, bo za drzwiami ‘pomyłki’ może się czaić przeznaczenie. Mimo życiowego pecha bądźmy sobą i dążmy do spełnienia naszych marzeń i pragnień, bo każdy kiedyś odnajdzie swoją pełnię szczęścia.

„ Dotarłam aż tu, na samotną wyspę, by spalić wszystkie mosty i odciąć się od świata…
To był błąd, samotność zabija. ”


Moja ocena: 8/10
Nelia .

PS Zbliżają się wakacje i możemy trochę rzadziej tutaj zaglądać, ale postaramy się być na bieżąco. Jakby co nie tęsknijcie, reaktywacja we wrześniu na bank ! :)

14 komentarzy:

 1. kolejna książka, która jest w moim "top10" :) cieszę się, że Ci się podobała ;) przeczytaj kolejne jej części, bo naprawdę warto!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że czytałam, ale nie jestem pewna, bo nie mam pamięci do książek:). Ale książki Onichimowskiej uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłam na jedną książkę tej autorki i niestety po więcej nie sięgnęłam. Być może to tylko uprzedzenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekawie się zapowiada ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. Skuszę się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie czytałam, anie nie słyszałam :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko kiedy czytam , lecz ta książka wydaje się ciekawa :)
  dzięki ,że wpadłaś.
  Pozdrawiam i wolnej chwili Zapraszam ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podoba mi się to co napisałaś,
  ja jednak tego nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 10. nie czytałam, ale ksiązka wydaje się być całkiem całkiem ;)

  OdpowiedzUsuń

Miło, że czytałaś/czytałeś . :)

Skomentuj ! A na pewno Cię odwiedzimy ponownie . :D